Czym jest BIM?

 

BIM w dosłownym tłumaczeniu oznacza: modelowanie informacji o budynku (ang. Building Information Modeling). Jest to technologia która ukazuje nam realną budowlę, w cyfrowym środowisku 3D. Cały model i poszczególne jego elementy mogą zawierać potężną ilość różnych informacji. Jeśli odpowiednio to wykorzystamy, BIM przyda się na praktycznie każdym etapie inwestycji. Od planowania, przez projekt i wykonawstwo aż po zarządzanie budynkiem i rozbiórkę.

Do modelowania stosuje się oprogramowanie komputerowe wspomagające projektowanie. Model powstaje przy użyciu trójwymiarowych obiektów, takich jak ściana, strop, dach, sufit, okno, drzwi, którym nadawane są odpowiednie parametry.

Zmiany w elementach tworzących model są odzwierciedlane w trójwymiarowej geometrii modelu, w zestawieniach ilości oraz danych materiałowych.

Budynek stworzony w technologii BIM może mieć wszystkie możliwe parametry rzeczywistego obiektu. Dzięki temu można przeanalizować dużo więcej informacji niż w projekcie który powstał w 2D. BIM pozwala w czytelny sposób przekazywać intencje projektowe. Znacznie ułatwia i przyśpiesza komunikację między wszystkimi uczestnikami inwestycji.


 

 

 

Oto niektóre korzyści jakie inwestor może czerpać z modelu BIM:

 

Stuprocentowa koordynacja miedzy branżami.

Wszyscy korzystają z jednego, centralnego modelu. Nie ma mowy o rozbieżnych podkładach. Model BIM pozwala szybko i łatwo lokalizować kolizje i błędy w projekcie. Unikamy w ten sposób kosztownych i czasochłonnych przeróbek już w trakcie budowy.

Cyfrowy przedmiar materiałów i wykopu.

BIM pozawala szybko i precyzyjnie określić ilości materiałów użytych w budowli. Koniec z tradycyjnym, manualnym obliczaniem przedmiarów. Wszystkie dane w zestawieniach reagują na zmiany wprowadzane w modelu BIM. Dzięki temu możemy błyskawicznie badać różne warianty w projekcie.

Dane do kosztorysu i harmonogramu.

Za pomocą łatwej, graficznej selekcji błyskawicznie tworzymy pozycje w kosztorysie i harmonogramie. Efektywność pracy w takiej konwencji jest zaskakująca. Zadania kilku kosztorysantów może z powodzeniem wykonywać jedna osoba.

Wirtualne spacery, wizualizacje.

Dzięki modelowi BIM i darmowym aplikacjom możemy zwiedzić budynek zanim na placu budowy zostanie wbita pierwsza łopata. Dzięki temu inwestor ma szansę dostosować projekt do własnych upodobań, a potencjalni klienci zobaczą ofertę w atrakcyjnej , czytelnej formie.

Analiza energetyczna

Cyfrowa analiza przeprowadzana jest na modelu 3D budynku. Pozwala z dużą dokładnością oszacować zapotrzebowanie energetyczne inwestycji.

Nadzór inwestorski

BIM jest niezwykłe przydatny podczas odbiorów robót. Wizualne porównywanie z modelem 3D pozwala błyskawicznie lokalizować rozbieżności z projektem. Koniec z mozolną weryfikacją płaskich rysunków.

Oszczędność czasu i kosztów.

Technologia BIM podnosi jakość i efektywność projektowania. Ogólnie cały proces inwestycyjny przebiega znacznie sprawniej. Wszystkie zalety skutkują szybszym czasem realizacji i redukcją całkowitych kosztów inwestycji. Nawet o 8%

Zarządzanie budynkiem

Model BIM przechowuje potężną ilość informacji które mogą się przydać podczas zarządzania budynkiem. Pod względem funkcjonalności i potencjalnych zastosowań znacznie przewyższa tradycyjną papierową dokumentację.