Czym jest BIM?

 

BIM w dosłownym tłumaczeniu oznacza: modelowanie informacji o budynku (ang. Building Information Modeling). Jest to technologia która pozwala nam odzwierciedlić realną budowlę, w cyfrowym środowisku 3D. Cały model i poszczególne jego elementy mogą zawierać potężną ilość różnych informacji. Jeżeli odpowiednio to wykorzystamy, BIM przyda się na praktycznie każdym etapie inwestycji. Od planowania, przez projekt i wykonawstwo aż po zarządzanie budynkiem i rozbiórkę.

Do modelowania stosuje się oprogramowanie komputerowe wspomagające projektowanie. Model powstaje przy użyciu trójwymiarowych obiektów, takich jak ściana, strop, dach, sufit, okno, drzwi, którym nadawane są odpowiednie parametry.

Zmiany w elementach tworzących model są odzwierciedlane w trójwymiarowej geometrii modelu, w zestawieniach ilości oraz danych materiałowych.

Budynek stworzony w technologii BIM może mieć wszystkie możliwe parametry rzeczywistego obiektu. Dzięki temu można przeanalizować dużo więcej informacji niż w projekcie który powstał w 2D. BIM pozwala w czytelny sposób przekazywać intencje projektowe. Znacznie ułatwia i przyśpiesza komunikację między wszystkimi uczestnikami inwestycji.


 

 

 

Oto niektóre korzyści jakie przynosi zastosowanie BIM'u:

 

Sprawna komunikacja i koordynacja projektowa.

Wszyscy uczestnicy inwestycji korzystają z jednego, centralnego modelu, który jest zawsze aktualny. Znika problem rozbieżnych podkładów i niejasnych wytycznych. Dzięki specjalnym aplikacjom chmurowym wymiana informacji staje się łatwa i czytelna.

Cyfrowy przedmiar materiałów i wykopu.

BIM pozawala szybko i precyzyjnie określić ilości materiałów użytych w budowli. Koniec z tradycyjnym, manualnym obliczaniem przedmiarów. Wszystkie dane w zestawieniach reagują na zmiany wprowadzane w modelu BIM. Dzięki temu możemy łatwo badać różne warianty projektowe.

Dane do kosztorysu.

Za pomocą łatwej, graficznej selekcji błyskawicznie tworzymy pozycje w kosztorysie. Efektywność pracy w takiej konwencji jest zaskakująca. Zadania kilku kosztorysantów może z powodzeniem wykonywać jedna osoba.

Wirtualne spacery, wizualizacje.

Dzięki modelowi BIM i darmowym aplikacjom możemy zwiedzić budynek zanim na placu budowy zostanie wbita pierwsza łopata. Dzięki temu inwestor ma szansę dostosować projekt do własnych upodobań, a potencjalni klienci zobaczą ofertę w atrakcyjnej , czytelnej formie.

Detekcja i usuwanie kolizji

Model BIM pozwala szybko lokalizować kolizje i błędy projektowe. Unikamy w ten sposób kosztownych i czasochłonnych przeróbek już w trakcie budowy. Stosując BIM pozbywamy się średnio ponad 90% kolizji instalacyjnych.

Wsparcie nadzorów i odbiorów robót

BIM jest niezwykle przydatny podczas odbiorów robót. Wizualne porównywanie z modelem 3D pozwala błyskawicznie lokalizować rozbieżności z projektem. Koniec z mozolną weryfikacją płaskich rysunków. Wystarczy tablet i połączenie z internetem.

Redukcja kosztów inwestycji.

Zastosowanie BIM'u redukuje koszt całej inwestycji nawet do 10%. Składają się na to; lepsza optymalizacja budynku, eliminacja kolizji i błędów projektowych, dokładniejsze szacowanie kosztów, skrócony czas realizacji oraz ułatwienia przy zarządzaniu budynkiem.

Wsparcie przy zarządzaniu obiektem

Nasycamy cyfrowy model budynku wszelkimi informacjami, które mogą się przydać w okresie użytkowania budynku. Zarządzanie obiektem staje się tańsze i bardziej efektywne. Pod względem funkcjonalności i potencjalnych zastosowań model BIM znacznie przewyższa tradycyjną papierową dokumentację.

Makiety z drukarki 3D

Cyfrowy model BIM po krótkiej obróbce może zostać wydrukowany za pomocą drukarki 3D. W krótkim czasie uzyskujemy bardzo wierną makietę budynku. W porównaniu do tradycyjnych metod druk jest szybszy i znacznie tańszy.

WSPÓŁDZIELENIE PRACY NA JEDNYM MODELU

Wdrażamy standardy, które pozwalają na bezkolizyjną współpracę wszystkich branż na jednym modelu centralnym (BIM level 3). Zachowujemy tym samym stuprocentową koordynację i unikamy powielania pracy. Opracowaliśmy metody, które znacznie przyspieszają pracę i podnoszą jakość modelu.

OPTYMALIZACJA KONSTRUKCJI

Równolegle z modelem fizycznym powstaje model obliczeniowy z obciążeniami. Projektanci chętniej badają różne warianty, ponieważ w BIM?ie ten proces jest łatwiejszy i szybszy. To pozwala osiągać bardzo wysoki poziom optymalizacji konstrukcji.

LEPSZY PROJEKT W KRÓTSZYM CZASIE

Wykorzystanie środowiska BIM niezwykle usprawnia proces projektowy. Płaskie rysunki są generowane bezpośrednio z modelu 3D. Zmiana dokonana w centralnym modelu automatycznie nanosi się na wszystkie rysunki. Dokumentacja powstaje znacznie szybciej i zachowuje pełną spójność.

 

 

Tagi

bim, koordynacja bim, bim manager, przedmiar robót, wsparcie bim, wdrożenie bim, przedmiar bim, przedmiar, kosztorys bim, kosztorys, optymalizacja konstrukcji, detekcja kolizji, zarządzanie budynkiem, wirtualne spacery, wizualizacje, koordynacja międzybranżowa, makiety 3d, chmura punktów, projekt 3d, model 3d budynku, przedmiar wykopu